Musluk Modelleri Nelerdir?(Musluk Çeşitleri)

Musluk Modelleri

Günümüz ihtiyaçları doğrultusunda çeşitli musluk modelleri bulunmaktadır. Ancak musluk modellerine geçmeden önce musluk hakkında biraz bilgilenmemiz gerekir.

musluk modelleri

Musluk Nedir?

Musluklar tesisat sisteminin en son noktasında, suyu hizmetimize sunmaya yarayan araçlardır. Musluk denildiği gibi batarya, çeşme, kurna, burma ve armatür isimleri ile de kullanılmaktadır.

Musluktaki vanayı bükerek suyun akışı engellendiği için veya akışana izin verildiği için, eskilerde bu bükme hareketinden dolayı burma ismi verilirdi.

Sıvı veya gaz maddelerin bulunduğu tesisat sisteminin sonunda veya arasında bulunan musluklar, gazı veya sıvıyı kullanıcının hizmetine sunar.

Musluk Neden Yapılır?

Musluğun hammaddesi krom kaplı beta prinçten üretildiği için paslanma yapmaz. Antimuan demirden de üretilen musluk çeşitleri bulunmaktadır ama çabuk kırıldığı için pek tercih edilmezler.

Prinçler kolay işlenebilen bir maddedir. Dövülerek işlem görebilmesi içerdiği bakır oranına bağlıdır. %62 üstü bakır içeren prinçlere alfa prinçler denir.  Kolay ve soğuk olarak işlenirler. %55 altında bakır içeren prinçlerin işlem görmesi daha zordur ve bunlara beta prinç denir.

Beta prinçler %45-50 arasında çinko içerirler. Sıcak olarak işlem görürler. Bakır kırmızı renkte bir madendir. Muslukların bugünkü renkleri prinç içinde bulunan çinko oranından kaynaklanmaktadır.

musluk modelleri

Muslukların Kullanım Alanları

Günümüzde musluk kullanılmayan hiçbir mekân bulunmamaktadır. Evlerimizin tuvalet ve banyoları dışında, bahçelerde, iş yerlerinde, caddeler , hamamlarda, okullarda, hastanelerde, camilerde kısacası suyun kullanılması gerektiği her alanda musluk bataryaları kullanılır.

Evlerin banyo, mutfak ve tuvaletlerinde kullanılanlarına, lavabo bataryası, banyo bataryası, eviye bataryası isimleri ile anılırlar.

Suyu kontrol altına almak ve yönetmek için musluk kollarından yardım alırız.

Musluk Çeşitleri

Zaman ilerledikçe insanoğlunun ihtiyaçları da değişmektedir. İhtiyaçlar doğrultusunda musluk çeşitleri de artmaktadır. Günümüzde kullanılan musluk çeşitleri;

 • Uzun musluk
 • Kısa musluk
 • Osmanlı musluğu
 • Taret musluğu
 • Ara musluk
 • Filtreli ara musluk
 • Banyo musluğu
 • Lavabo musluğu
 • Pisuvar musluğu
 • Çamaşır musluğu

Taret musluğu halk arasında taharet musluğu olarak bilinir.

Muslukların kullanımı çok eskilere dayanmaktadır. Anadolu Selçukluları döneminde, meydanlara yapılan çeşmelerde suyun akışı için mermerler oyulurdu. Daha sonra bir madeni boru ile suyun yalağa akması sağlandı.

Muslukların atası olarak kabul edilen bu madeni borulara lüle adı verilmiştir. Daha sonraları Osmanlı döneminde de bu lüleler kullanılmıştır. Aynı zaman bu lüleler su ölçme birimi içinde kullanılmıştır.

Musluk Modelleri

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte hayatımız daha da kolaylaşır hale geldi. Bu teknolojik gelişmeden musluklarda doğal olarak payını aldı. Günümüzde bir çok musluk modelleri bulunmaktadır.

 • Seramik musluklar
 • Klasik musluklar
 • Cam musluklar

Ayrıca bunlar dışında manuel musluklar, sensörlü musluklar ve zaman ayarlı musluklarda bulmak mümkündür.

 

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın

İstanbul Avrupa : Fevzi Çakmak Mah. 1/1 sok. No: 15/c Bağcılar / İstanbul
0212 621 88 88

İstanbul Anadolu : Bağlarbaşı Mah. Şahin Sokak. No: 20 -Maltepe / İstanbul
0216 391 88 88

Ankara Şube : Şeker Mah. 1424 Sok. No:9/1 Etimesgut / Ankara
0312 448 11 11

İzmir Şube : Murat Reis Mh., 229. Sk No:10, 35280 İzmir
0232 243 8888