Kombinin Altındaki Vanalar Ne İşe Yarar?

Kombinin Altındaki Vanalar Ne İşe Yarar?

Kombinin altındaki vanalar, kombinin su ve gaz kontrolü için gerekli olan vanalardır. Bazıları sıcak su kontrolü için kullanılırken bazıları soğuk su kontrolü için kullanılır. Kullanım sırasında vanaların hepsi açık pozisyondadır. Ancak tatile çıkılması durumunda, uzun süreli tatillerde gaz vanası kapatılması uygundur. Diğer vanaların açık kalması sorun çıkarmaz.

kombinin altındaki vanalar ne işe yarar

Kombinin Altındaki Vanalar

 • Kombinin soğuk su giriş vanası
 • Peteklerden dönen su giriş vanası
 • Doğalgaz vanası
 • Kombi su takviye vanası
 • Soğuk su giriş filtresi
 • Petek suyu filtresi

Peki, kombinin altındaki vanalar ne işe yarar?

Tuvalet açıcı ürünler, konusu ilginizi çekebilir.

Kombinin Soğuk Su Giriş Vanası

Soğuk su girişi, şebeke suyunun kombiye girmesi anlamına gelir. Soğuk su kombiye girdiği zaman ısınarak çeşmelerden sıcak su akması sağlanır. Bu sayede anlık sıcak su ihtiyacımızı karşılamış oluruz.

Soğuk su giriş vanası, kombiye giren soğuk suyun kontrolünü sağlar. Kombinin değiştirilmesi gereken durumlarda veya kombi bakımları sırasında bu vana kapatılır. Böylelikle kombi ile ilgili çalışmalar rahatlıkla yapılır.

Peteklerden Dönen Su Giriş Vanası

Isınma sisteminin suyun devir daim etmesi ile olduğunu hepimiz biliyoruz. Kombide ısınan su, kombi pompası sayesinde peteklere iletilir. Petek içlerinde dolaşan su soğuyarak kombiye geri döner. Peteklerde soğuyan su bu vanadan geçerek kombiye gelir. Kombi gelen soğumuş petek suyunu, ısıtarak tekrar peteklere gönderir. Peteklerden dönen su vanası ise, bu suyun kontrolünü sağlar. Kombi bakımlarında sorun çıkmaması için suyu kapatıp açmamıza olanak tanır. Böylece kombi tamirinde veya değişiminde peteklerdeki bütün suyu boşaltmamıza gerek kalmaz.

Kombi altındaki vanalar ne işe yarar

Doğalgaz Vanası

Hepimizin bildiği gibi kombilerin yakıt türü doğalgazdır. Peteklerdeki ve çeşmelerdeki sıcak su doğalgaz sayesinde ısınır. Doğalgazın kontrolünü sağlayan, doğalgaz vanası sayesinde kombiye giden doğalgazı engelleyebiliyoruz. “Bunun ne gibi bir faydası olur?” diye düşünebilirsiniz. Ancak çok faydası vardır. Özellikle uzun tatillere gittiğimizde bu vana sayesinde kombiye doğalgaz akışını engellemek, önemli bir güvenlik tedbiridir.

Kombi Su Takviye Vanası

Kombi altındaki vanalardan bir diğeri de kombi su takviye vanasıdır. Isıtma sisteminin su basıncını yükseltmek için kullanılır. Bazen kombi basınç göstergesinde basıncın düştüğünü görmüşsünüzdür. Bu vana sayesinde su takviyesi yapılarak basınç tekrar yükseltilebilir. Basıncın belli seviyenin altına inmesi, kombinin arıza kodu vermesine neden olur.

Kombi su takviye vanası suyu soğuk su giriş borusundan elde eder. Eğer soğuk su giriş vanası kapalıysa, su takviye vanasını açsanız bile kombi basıncı yükselmeyecektir. Kullanmadan önce soğuk su giriş vanasının açık olduğundan emin olunuz.

Soğuk Su Giriş Filtresi

Soğuk su giriş filtresi resimde de görüldüğü gibi soğuk su giriş vanasının üstündedir. Filtrenin amacı kombi içine yabancı cisimlerin girmesini engellemektir. Şebeke suyunun içinde bulunan yabancı cisimler bu filtre aracılığı ile süzülür. Bu sayede kombinin sık sık arıza yapması engellenmiş olur.

Uzun süre boyunca temizlenmediği zaman filtre suyu süzemez, bu yüzden soğuk su giriş filtresini belli aralıkla temizlemek gerekir. Temizleme işlemi için; bir anahtar ile soğuk su giriş filtresinin kapağını saat yönünün tersine açınız. Filtreyi çıkarıp çeşme altında normal su ile yıkayınız. Kesinlikle kimyasal temizlik malzemeleri ile yıkamayınız. Yıkadıktan sonra filtreyi tekrar yerine takıp kapağını sıkıca kapatınız.

Petek Suyu Filtresi

Soğuk su filtresi gibi petek suyu filtresinin amacı da petek suyu ile birlikte gelen yabancı cisimlerin kombiye girmesini engellemektir. Petek suyu filtresi, soğuk su filtresine göre daha sık kirlenir. Bunun nedeni ise, su yüzünden aşınan peteklerin meydana getirdiği tortuların şebeke suyuna göre çok daha fazla olmasıdır. Petek suyu filtresinin temizliği, soğuk su giriş filtresinin temizliğin göre daha sık yapılması gerekir.

Kombi altındaki vanaların dışında, su tahliye hortumu da bulunur. Su tahliye hortumunun amacı, peteklerin içindeki fazla suyun dışarı atılmasıdır. Bu tamamen bir güvenlik tedbiridir. Kombi basıncı belli bir seviyenin üstüne çıkınca otomatik olarak su tahliye hortumunda fazla su tahliye edilir.

Yorumlar (2)

 • Mansur Güler

  Bu fotoğrafın en solundaki hortumda vana gözükmüyor. Acaba bu hortum ne işe yarıyor? görevi nedir?

  1. Teknotesisat

   Merhaba Mansur Bey;
   Fotoğrafın en solundaki hortum dediğiniz ancak beyaz borudan bahsediyorsunuz galiba,
   Fotoğrafta en solundaki boru, kombide ısınan suyu peteklere iletilmesine yarayan borudur. Kombiden çıktığı için bu borularda vana bulunmaz.

  Yorum Yaz

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bize Ulaşın

  İstanbul Avrupa : Fevzi Çakmak Mah. 1/1 sok. No: 15/c Bağcılar / İstanbul
  0212 621 88 88

  İstanbul Anadolu : Bağlarbaşı Mah. Şahin Sokak. No: 20 -Maltepe / İstanbul
  0216 391 88 88

  Ankara Şube : Şeker Mah. 1424 Sok. No:9/1 Etimesgut / Ankara
  0312 448 11 11

  İzmir Şube : Murat Reis Mh., 229. Sk No:10, 35280 İzmir
  0232 243 8888