Doğalgazdan Tasarruf Etmenin Yolları

Soğuk havalarda en çok kullanılan enerji kaynağı doğalgaz, özellikle kış aylarında yüksek faturaları ile gündemimize girmektedir. Hem çevreci, hem temiz hem de konforlu olması nedeniyle doğalgaz hayatımızın vazgeçilmez enerji kaynaklarından biridir. Ancak soğuk havalarda faturalar dikkatlerden kaçmadığı gibi faturaları düşürmenin yollarını aramaktayız.

doğalgazdan tasarruf etmenin yolları

Doğalgazdan Nasıl Tasarruf Edilir?

  • Bina yalıtımı en önemli tasarruf yöntemlerinden biridir. Bina dış cephe yalıtımı yapılmış binalarda ciddi oranlarda doğalgaz tasarrufu sağlanır.
  • Çatı yalıtımı da ihmal edilmemesi gereken bir diğer unsurdur. Sıcak hava soğuk havaya göre daha hafiftir ve binanın üst kısımlarda birikir. Çatı yalıtımı yapılmış binalarda, çatı katına biriken sıcak hava dışarı çıkmamış olur ve üst kattaki dairelerin ısınmasına katkı sağlamış olur.
  • Pencere ve kapı yalıtımları da unutulmaması gereken bir diğer noktadır. Kapı ve pencere aralarından ciddi oradan ısı kaybı meydana gelmektedir.
  • Dış cephe yalıtımı yapılmamış olan binalarda, radyatörlerin duvar ile aralarına alüminyum folyo kaplı levhalar konulmalıdır. Bu levha sayesinde duvarlar peteklerin ısısını çekemez ve mevcut ısı oda içine dağılarak tasarruf sağlanmış olur.
  • Peteklerin önünde eşya olmaması tasarruf etmenin bir diğer yoludur. Radyatörlerin önüne konulan eşyaların, radyatör ısının oda içine dağılmasını engellemektedir.
  • Yerden ısıtma sistemi bulunan dairelerde, mümkün olduğu kadar zeminin çıplak bırakılması gerekir. Bütün zeminin halılarla kapatılması, ısının rahatlıkla ev içine dağılmasına engel olur.
  • Akşamları güneş battıktan sonra, pençelerin güneşlik adı verilen perdelerle kapatılması ısı tasarrufu sağlar. Geceler daire içine pencerelerden ciddi oranda soğuk hava girer. Güneşlik adı verilen perdeler kısmen de olsa bu soğuk havayı engellemektedir.
  • Doğalgaz nasıl tasarruflu kullanılır? Sorusunun yanıtlarından bir diğeri de, dairelerin nemlendirilmesiyle ilgilidir. Özellikle kışın daireler pek havalandırılmaz ve her zaman yanan radyatörler yüzünden dairenin nem oranı ciddi oranda düşmektedir. Nemli hava, hissedilen sıcaklığı arttıracaktır.
  • Doğalgaz tasarrufunun bir diğer etkili yolu termostatik vana kullanılmasıdır. Termostatik vana sayesinde, petek sıcaklıkları optimize edilerek gereksiz doğalgaz sarfiyatının önüne geçilir.

Doğalgazdan tasarruf etmenin en etkili yöntemi, doğalgaz tesisatının temizliğidir. Özellikle kış aylarına girmeden önce gerekli olan tesisat bakımının mutlaka yapılması gerekir. Bu tesisat bakımları; peteklerin temizlenmesi, tesisat borularının temizlenmesi ve kombi filtresinin temizlenmesi ile gerçekleştirilir.

 

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın

İstanbul Avrupa : Fevzi Çakmak Mah. 1/1 sok. No: 15/c Bağcılar / İstanbul
0212 621 88 88

İstanbul Anadolu : Bağlarbaşı Mah. Şahin Sokak. No: 20 -Maltepe / İstanbul
0216 391 88 88

Ankara Şube : Şeker Mah. 1424 Sok. No:9/1 Etimesgut / Ankara
0312 448 11 11

İzmir Şube : Murat Reis Mh., 229. Sk No:10, 35280 İzmir
0232 243 8888