Bulaşık Makinesi Gider Hortumu Nasıl Takılır?

Bulaşık Makinesi Gider Hortumu Nasıl Takılır?

Bulaşık makinesi gider hortumu bazı nedenlerden dolayı değiştirilmesi gerekebilir. Hortum delinebilir, kırılabilir veya bulaşık makinesi hortumu tıkanıklığı olabilir ve iş göremez hale gelebilir. Bu durumda doğal olarak hortumun değiştirilmesi gerekir.

Bulaşık makineniz hala garanti kapsamındaysa kesinlikle servisi çağırmalısınız. Kendiniz müdahale ederseniz garanti kapsamı dışına çıkar ve bulaşık makinizde meydana gelebilecek arızalardan dolayı ücret ödemek zorunda kalırsınız.

Bulaşık makinesi gider borusu nasıl değiştirilir
Tuvalet tıkanıklığını ne açar? Konusu ilginizi çekebilir.

Bulaşık Makinesi Gider Hortumu Nasıl Değiştirilir?

  • Nalburdan yeni bir bulaşık makinesi gider hortumu alınır.
  • Ayrıca hortumun yerinden çıkmaması için pense ile sıkılan kelepçelerden bir adet alınması gerekir.
  • Bulaşık makinesinin arkasına ulaşabilmek için bulunduğu yerden çıkarılması gerekir.
  • Bulaşık makinesin arkasında bir kapak bulunur.
  • Kapağın vidalarını açtıktan sonra, üst kısmı tırnaklı olduğu için tırnaktan sıyırıp kapağı açın.
  • Hortumun sabit durması için sıkılan kelepçeyi çıkarın.
  • Kelepçeyi çıkardıktan sonra hortum rahatlıkla sökülecektir.
  • Yeni hortumu takıp nalburdan aldığınız kelepçe ile sıkın.
  • Daha sonra kapağı kapatıp vidalarını sıkabilirsiniz.

Bazı durumlarda, işin kolayına kaçmak için hortuma ek yapmak isteyenler olabilir. Bu kısa vadede çözüm gibi görünebilir ancak sağlıklı değildir. Ek olan yerden su sızma ihtimali vardır. Bu su sızıntısını geç fark ederseniz mutfak dolaplarına zarar verir. Böylece daha fazla maliyet ortaya çıkar.

Bulaşık makinesi gider hortumunun delinmesi söz konusu olabilir. Bu durumda basit çözüm için bant yapıştırmayı düşünebilirsiniz. Ancak bu çözüm olmayacaktır. Bulaşık makinesi gider hortumu tırtıklı olduğu için bant hiçbir işe yaramaz. Tırtıklı olmasa bile bant zamanla özelliğini kaybedeceği için hortumdan su sızıntısı meydana gelir.

Bulaşık makinesi gider hortumu

Bulaşık Makinesi Tıkanıklığı Nasıl Giderilir?

Bulaşık makinesi pis suyu boşaltamıyorsa, bulaşık makinesi gider hortumunda ya da pimaşta bir sorun olduğu anlamına gelir. Bu durumda sorun bulaşık makinesinin gider hortumundaysa teknik servisi çağırmalısınız. Teknik servis personeli gelip hortumu değiştirirler ya da tıkanıklığa neden olan sorunu tespit edip çözüme kavuştururlar. Kendiniz bir şeyler yapmak istiyorsanız, bulaşık makinesi gider hortumunu değiştirebilirsiniz.

Sorun bulaşık makinesi gider hortumunda değil de pimaşta ise bu durumda hortumu değiştirmenizin bir anlamı olmayacaktır. Bulaşık makineleri genelde mutfakta olurlar. Mutfakta oldukları için, mutfak lavabo gideri bulaşık makinesi giderine bağlı olur. Mutfak lavabolarının tıkanmasının en sık nedenlerin biri pimaş yağlanmasıdır. Atık yağlar lavaboya döküldüğü için pimaşın içinde birikerek tıkanıklığa neden olur. Mutfak lavabosunun tıkanması bulaşık makinesinin giderinin tıkanması anlamına gelir.

Tıkanıklığı açmak için uygulanacak bazı yöntemler bulunmaktadır. Ancak bu yöntemler geçici çözüm olacaktır. Çünkü pimaş borusu içindeki yağlanmalar, pimaş yıkama yapılmadan asla temizlenmezler.

Sirke Tuz İle Lavabo Açma Yöntemi

Lavabo tıkanıklığını açma yöntemlerinden, doğal çözüm yollarından biridir. Ancak basit tıkanıklıklar için geçerlidir. Bir miktar tuzu lavaboya dökünüz. Ardından aynı miktarda sirkeyi dökünüz. Daha sonra bolca su dökünüz. Tıkanıklık kısmen bile açılırsa, işlemi tekrarlayın.

Sirke ve Karbonat İle Lavabo Açma Yöntemi

Bu yöntemde sirke ve tuz ile açma yöntemi gibidir. Karbonatı lavaboya dökünüz. Ardından aynı oranda sirkeyi döküp, biraz bekledikten sonra bolca su dökünüz.

Tel Veya Elbise Askısı İle Lavabo Açma Yöntemi

Elbise askısını düzeltin. Ucunu kanca şeklinde kıvırın. Daha sonra lavabo giderinden içeri sokunuz. Tıkanıklığa neden olan cisimler kancaya takılacaktır. Çekip çıkarın. Bu yöntemin iki dezavantajı bulunmaktadır. Bunlardan biri; tıkanıklığa neden olan cismi çekip çıkarmak isterken yanlışlıkla itelemeniz söz konusu olabilir. Diğer ise; tıkanıklık telin ulaşamayacağı mesafede ise bu yöntem hiçbir işe yaramayacaktır.

Pompa İle Lavabo Tıkanıklığı Açma Yöntemi

Pompa ile lavabo tıkanıklığı açma yöntemleri bilinen en eski yöntemlerdendir. Pompayı lavabo giderinin ağzına iyice tutturun. Pompalamaya başlayın. Yakın olan cisimler lavabo giderinin ağzından çıkacaktır.

Lavabo Açıcı İle Lavabo Tıkanıklığı Açma Yöntemi

Bugün mahalle bakkallarında bile bulabileceğiniz lavabo açıcılar, tavsiye etmediğimiz bir yöntemdir. Lavabo açıcıların içeriği genelde asittir. Asit tıkanıklığa neden olan cisimleri eriterek veya parçalayarak tıkanıklığı açar. Ancak asit yüzünden pimaş ek yerlerinde bulunan contalar da zarar görür ve zamanla pimaşta su kaçağı yaşanır. Daha fazla kullanılması durumunda ise, pimaş borularını büzüştürerek borunun çapının daralmasına neden olur.

Bulaşık Makinesi Tahliye Hortumu Nasıl Temizlenir?

Bulaşık makinesinin tahliye hortumunu temizleyebilmeniz için, tahliye hortumunu bulaşık makinesinden sökmeniz gerekir. Sökme işlemini yukardaki maddeleri uygulayarak yapabilirsiniz. Söktükten sonra tazyikli su ile temizlik işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın

İstanbul Avrupa : Fevzi Çakmak Mah. 1/1 sok. No: 15/c Bağcılar / İstanbul
0212 621 88 88

İstanbul Anadolu : Bağlarbaşı Mah. Şahin Sokak. No: 20 -Maltepe / İstanbul
0216 391 88 88

Ankara Şube : Şeker Mah. 1424 Sok. No:9/1 Etimesgut / Ankara
0312 448 11 11

İzmir Şube : Murat Reis Mh., 229. Sk No:10, 35280 İzmir
0232 243 8888